Sunumlarım

Turkish Time - Mart 2011

micİşletmeler neden ERP kullanmalı? (sağladığı avantajlar)

 

İşletmeler tüm iş süreçlerinde; birimler arasındaki iletişimi sağlayacak ve bilgi akışını düzenleyecek yapılara ihtiyaç duyarlar. ERP kullanmayan işletmeler bunu firma içerisinde dolaşan formlarla, birimlere özel yazılımlar ile ya da çalışma sayfaları ile çözmeye çalışırlar. Temelde belirli bir ölçeğin altında bu yöntem işletmeyi bir süre idare edebilir. Ama bir süre sonra bu yöntem içinden çıkılmaz bir hal alır, zamanla kontrol kaybolmaya, verilere doğru zamanda ve eksiksiz ulaşmakta sıkıntılar yaşanmaya başlanır. Bu durum, hızlıca verilmesi gereken operasyonel bir karardan, şirketin geleceğini etkileyecek stratejik bir karara kadar birçok noktada problem oluşturur.

Bu noktada çözüm tüm departmanların kullandığı, firmanın iş akışlarına uygun ve süreçlerde tam izlenebilirlik sağlayan iş yönetim sistemleridir.

ERP sistemleri bu yapılanmayı sağlanmaktadır. ERP İşletme için gerekli ve değerli olan her bir veriyi kaynağında sisteme dâhil ederek, doğru iş akışlarının işletilmesi sağlar. Yolunda gitmeyen ya da riskli olan noktalarda bu riskler gerçekleşmeden uyarılarda bulunur. Herhangi bir karar noktasına gelindiğinde bu kararın alınması için gerekli tüm veriyi süzerek net analizler ortaya çıkartır.

Tüm bu yapılanma, daha güvenilir süreç yönetimi ve müşteri beklentilerine daha hızlı cevap verebilmenizi sağlar, müşterilerinizden gelen ya da pazarda oluşan değişikliklere karşı hareket kabiliyeti kazandırır. Herhangi bir noktada fayda maliyet analizlerini kolaylıkla çıkartmanızı ve doğru kararlar vermenizi sağlar.

Böyle bir iş yönetim sistemine sahip olmak artık bir ayrıcalıktan çok bir zorunluluk haline geldi. Birçok işletme bu yapılanma altında süreçlerini yönetirken, eski usuller ile yürümeye çalışan firmaların doğru hamleler yapabilmesi çok olanaklı değil.

 

Türkiye’deki işletmeler kurumsal yazılımı yeteri kadar yaygın kullanılıyor mu? (yurtdışı ile kıyaslarsak nasıl bir tablo çıkıyor)

 

Son yıllarda bu oranın ciddi derecede arttığını söyleyebiliriz. Özellikle krizden sonra işletmeler daha dikkatli hareket etmeye başladılar. Artık süreçler daha net izleniyor, kaynak verimliliği, kapasite kullanımı, müşteri beklentilerini karşılamak gibi kavramlar çok daha önemli. Bu noktada ERP süreçlerini tamamlamış firmalar ciddi avantajlar sağlıyor. Ancak özellikle Avrupa ülkeleri ile kıyasladığımızda hala gidecek çok yolumuz var.

 

Türkiye içerisinde değerlendirecek olursak kurumsal yazılım sistemlerinin en çok kullanıldığı şehirler ve sektörler hangileri?

                                               

ERP sistemlerinin en çok kullanıldığı iller olarak İstanbul, Bursa ve Ankara’yı sayabiliriz. Tabi bu noktada bu kentlerdeki sanayileşmenin nispeten fazla olmasının etkisi büyük. İstanbul’da özellikle organize sanayi bölgelerinde ERP kullanımında ciddi bir artış var. Bursa otomotiv ve makine imalatında gelişmiş bir şehir. Bu sektörlerde ERP kullanımı hem ana sanayi hem yan sanayide birçok sektöre göre oldukça yüksek. Ankara savunma sanayi ve inşaat gibi özellikle proje tabanlı endüstriler de önde gelen bir şehir. Proje tabanlı sektörlerin apayrı bir dünyası var. Bu sektörlerde de ERP kullanımı yaygınlaşıyor. Bunun dışında İzmir, Manisa, Antalya, Konya, Antep ve Kayseri’yi potansiyeli yüksek şehirler arasında sayabiliriz.

 

Şirketlerin kurumsal yazılıma geçme sürecinde karşılaşabileceği zorluklar var mıdır, varsa bunları aşmak için nasıl bir çözüm sunuyorsunuz?

 

ERP sistemlerine tak çalıştır yazılımlar olarak düşünmemeliyiz. Bu bir kurumsallaşma projesi ve işin içerisinde insan faktörü önemli rol oynuyor. ERP çözüm sağlayıcı firmanın danışmanlarından ve işletmeden bölüm sorumlularından oluşan bir proje ekibi oluşturulmalı. Yetkin ve konusuna hâkim bir danışmanlık firmasıyla çalışmak hızlı yol almayı sağlayacaktır. Yani yazılım seçimi kadar danışmanlık firması seçimi de önemli bir rol oynuyor.

Benim tavsiyem danşmanlık hizmeti verecek firmaların referanslarının iyi araştırılması, seçim aşamasında bu firmalar ile vakit geçirilmesi. Çözümün danışmanlığını verebilecek alternatif firmalar var ise bu firmalarda mutlaka araştırılmalı.

ERP sistem geçişi bilinçli bir seçim ve proje süreci gerektirir. Uzman bir ekip ile çalışılırsa ve firma yeterli özeni gösterirse çok daha kaliteli projeler ortaya çıkıyor.

 

Serdar Aksoy, Mart 2011